Hypoteční trh dál skomírá. Situace není výhodná pro nikoho
Hypoteční trh se letos v březnu po měsících půstu poprvé nadechl, když si novou hypotéku sjednalo 3 500 domácností. I když se jednalo o mírný nárůst oproti předchozím měsícům, nešlo o žádný rekord.
Ceny některých nemovitostí klesají, hypotéky kvůli stále vysoké inflaci a z ní pramenících 7% úrokům centrální banky nikterak výrazně nezlevňují. Podle České bankovní asociace (ČBA) průměrný úrok poskytnutých hypoték letos v březnu činil 5,86 procenta. Oproti únoru klesl jen nepatrně, a to o 0,04 procenta. Tržní úroky u hypoték s delší fixací jsou přitom ještě výše.
„Aktuálně jsou nejvíce poptávány pětileté fixace, při kterých je možné získat úvěr za 5,59 procenta p.a.,“ říká obchodní ředitel skupiny Partners Jan Brejl.
Zájem o hypotéky na pořízení vlastního bydlení mezi Čechy zůstává, aktuální situace na hypotečním trhu jim ale příliš nepřeje. To dokládají i data Partners, druhého největšího zprostředkovatele hypotečních úvěrů.
„Objem nových hypoték již druhý rok po sobě klesá o téměř 40 procent. Dostáváme se na úroveň před 10 lety. Totéž platí i z pohledu počtu poskytnutých úvěrů,“ potvrzuje obchodní ředitel Partners.
Podle něj situaci příliš nepomáhá ani pokles cen nemovitostí, který lze sledovat zejména u starších bytů, což dokládají i data společnosti FérMakléři.cz. Zájemci o koupi bytu v Brně nyní koupí starší jednotku o rozloze 80 m2 téměř o milion korun levněji než loni. V Praze vychází starší byt o rozloze 60 m2 zhruba o půl milionu korun méně než loni. A obdobně ceny starších bytů klesají i v dalších českých městech.
„Pokles cen nemovitostí má pozitivní dopad na poptávku po koupi vlastního bydlení. Vysoké úrokové sazby společně s limity DTI a DSTI ovšem způsobují nedostupnost hypotečních úvěru i pro střední ekonomické vrstvy,“ tvrdí Jan Brejl.
Ceny nových bytů neklesají
Jakkoli ceny starších bytů klesají, nových bytů se to netýká. Developeři, než aby prodali nový byt pod cenou, nabídnou zájemci nějaký bonus, nebo byt nabídnou k pronájmu. V aktuální studii společnosti CEEC Research téměř dvě pětiny developerských společností [38 %] uvedly, že odstoupily od záměru některé byty prodat a nabídly je k pronájmu. 57 procent ze všech developerů totiž zaznamenalo větší zájem o pronájmy než o nákupy nových bytů.
„Developeři, kteří s výstavbou nájemních bytů začali, anebo ji plánují, chtějí na nájemní bydlení vyčlenit v průměru 36 % ze všech projektů, které mají,“ přibližuje závěry průzkumu ředitel CEEC Research Michal Vacek.
Že by se ale v oblasti nájemního bydlení blýskalo na lepší časy, u developerů příliš neplatí. Tři pětiny (62 %) z nich totiž zůstávají u svých původních projektů. To znamená, že pokračují v projektech výstavby zaměřených výhradně na prodeje. Důvodem je, že potřebují peníze na další výstavbu. A samozřejmě i dobře vědí, co Češi chtějí.
„Lidé si uvědomují, že vlastní byt je bezpečná životní jistota domova s rostoucí hodnotou a je lepší mít po letech hypotékou splacený vlastní byt než jen krabici plnou účtů,“ říká předseda představenstva společnosti Central Group Dušan Kunovský.
Zároveň představuje i jeden z bonusů, kterým se společnost nyní snaží přimět zájemce o nákup nového bytu. A nejde jen o kuchyň za nulu nebo parkování zdarma. Naopak, je to program Garantovaná hypotéka, který kupujícímu dává záruku, že pokud by se společnosti ke dni dokončení vybraného bytu nepodařilo s bankami vyjednat maximální sazbu hypotéky 2,99 % ročně, finanční rozdíl pro dobu prvních tří let splácení společnost klientovi vyrovná ze svého, maximálně ale do šesti procent. Háček je v tom, že program míří jen na byty s datem dokončení v roce 2024 a později.
Čeká se na odeznění inflace
Jan Brejl z Partners říká, že podmínka garantované hypotéky na byty dokončené až v příštím a dalších letech může být pro zájemce atraktivní. Tato pobídka pramení z očekávání odeznění inflace a snížení základních úrokových sazeb centrální banky již v příštím roce, které se následně promítnou do cen hypoték.
„Aktuálně nic nenasvědčuje tomu, že by úroky hypotečních úvěrů měly v horizontu jednoho roku klesnout prakticky o polovinu. Nyní panuje i určitá nejistota, že ČNB může naopak sazby ještě navýšit. Pokles úrokových sazeb bude pozvolný a v roce 2024 neuvidíme sazby pod čtyři procenta,“ vysvětluje.
K nabídce developera, který kupujícím garantuje hypotéky ve výši necelých tří procent, dodává, že je pravděpodobné, že developer bude muset nakonec sáhnout do svých zdrojů, aby rozdíl dorovnal. Jedná se tedy o formu slevy z koupě bytu rozloženou v čase.
Podle Jana Brejla z hlediska developera může jít o velice výhodnou nabídku. Protože pokud úroky u hypoték klesnou při extrémně rychlém poklesu inflace pod jím garantovanou výši, kupujícímu nedá nic. A byt prodá za plnou cenu, aniž by poskytl jakoukoli slevu či bonus.
Zdroj: iDNES.cz