Kluci z banky
Tři miliardy korun. Tolik musel Petr Borkovec se svým byznysovým parťákem Radimem Lukešem ve skupině Partners sehnat, aby si mohl splnit dlouholetý sen. A tím snem je poradenská Partners banka, kterou se rozhodl celou vystavět na zelené louce.
Borkovec v srpnu po třech letech od začátku jejího budování mohl konečně do rukou vzít bankovní licenci od ČNB. Ta bance dává zelenou k podnikání a věští její brzký start. Kromě spleti regulatorních nařízení musel Borkovec vyřešit i finanční stránku věci. Zalovil mezi známými českými technologickými podnikateli, se kterými se už dlouhá léta zná nejen ze startupové scény. Každého ze členů by měl znát i každý Čech, protože tahle parta se celá zaměřuje hlavně na retail a v poslední dekádě stála za peckami, které bylo těžké na malém českém rybníčku přehlédnout.
„Všichni to chceme dělat prozákaznicky perfektně, protože víme, že to jediné v byznysu funguje,“ říká Borkovec ke strategii banky, jejímž jádrem je aplikace, přes kterou si klient sjedná finanční produkty dle své potřeby. Pokud má ale rád osobní kontakt, může vždy dojít do poboček poradenské sítě Partners. Mezi řečí se pětice ve velmi uvolněné náladě schází na rychlé společné focení. Je to událost, která hraničí až se zázrakem. Dostat miliardáře v jeden čas na jedno místo totiž takovým malým zázrakem je. „My jsme se ještě osobně neviděli,“ zní mezi jednou z dvojic a jen to dokresluje vzácnost okamžiku. Partners banka startuje naostro na jaře příštího roku a tohle jsou „kluci“, kteří za ní stojí.
Radim Lukeš (18 %) Radim Lukeš se drží mediálně více v pozadí, s otcem myšlenky na vlastní banku Petrem Borkovcem ale tvoří nerozlučnou byznysovou dvojici, která stojí za finanční skupinou Partners. „K bance mě nepřemlouval dlouho,“ říká s úsměvem.
Tomáš Čupr (6 %) Zakladatel Slevomatu, Dáme jídlo a dnes majitel Rohlik Group byl jedním z prvních, který se jako investor do nové banky přidal. Investoval do ní dvě stě milionů korun. „Navzájem se hodně inspirujeme,“ říká.
Petr Borkovec (35 %) Spoluzakladatel Partners si s myšlenkou vybudovat moderní banku na zelené louce s globálními ambicemi pohrával už od samého počátku skupiny. Je tak hlavním akcionářem i hybatelem celého projektu. „Neskutečně se těším, až vše spustíme.“
Dušan Šenkypl (10 %) Dušan Šenkypl z Pale Fire Capital má dnes největší starosti s Grouponem. Na fotce mu chybí souputníci Jan Barta a David Holý, se kterými do banky investoval 350 milionů. „Jsem rád, že jsme konečně našli příležitost dělat něco společného,“ dodává.
Ondřej Fryc (3 %) Zakladatel Mallu se k celé partě přidal jako poslední, když se svým Reflex Capital do projektu investoval 100 milionů korun. Je tak nejmenším, ale o nic méně podstatným investorem. „Taková porce nadšení a analytiky se mezi dnešními bankami nevidí,“ říká.
*zbylých 28 % je rozděleno mezi poradce, franšízanty a zaměstnance
Zdroj: Forbes Česko